Kanibalismus drůbeže
Chovatelům drůbeže se někdy stává, že se jim drůbež, zejména slepice, začnou ozobávat a vytrhávat si peří, obvykle v zadní části těla. Tento zlozvyk může propuknout až do kanibalismu, kdy se jednotlivé kusy navzájem pozabíjejí. Vyskytuje se to u každého druhu drůbeže, ale u slepic nejčastěji. Jde tu o agresivní jedince, které je třeba oddělit od ostatních, případně už i poraněných kusů.
Proč?
Drůbež takto reaguje na stres, který přežila například během přepravy, změny stájových prostorů, změny krmiva nebo který právě prožívá. Zde se nejčastěji vyskytuje stres z přetížení chovatelských prostorů, vliv jiných hlučných okolností v okolí této drůbeže, příliš mnoho světla v odchovném zařízení příliš teplo nebo velká zima, stejně i změna klimatických podmínek v počasí.
Neexistuje jednoznačný důvod proč se drůbež najednou začne takto chovat a projeví se u ní sklony ke kanibalismu, ale záleží na každém chovateli, jak si dokáže vysledovat chování své drůbeže a případné problémy ihned řešit.
Co dělat?
Známe několik způsobů, jak se dá tento zlozvyk eliminovat.
V první řadě je třeba drůbež umístit do chovatelských prostor tak, aby se uklidnila. To znamená vytvořit chovu v odchovném šero až tmu a podat jim vitamíny, např. B vitamin, nebo nějaký komplex vitamínů. V takové tmě s minimálním světlem jejich udržujte několik dní. Během těchto dní je vypusťte jen na 2-3 hodiny ven do výběhu a znovu je zavřete.
Podávejte originální krmnou směs určenou pro ten druh drůbeže, který chováte. Na rány, které tímto vznikly použijte spray Kubata a zasypte jejich zásypem na rány, může být i dětský zásyp.
Je třeba si uvědomit, že ve výběhu třeba počítat na jednu slepici s prostorem ideálně 10 metrů čtverečních, resp. čím více tím lépe. Nezapomeňte na čistou vodu s přídavkem vitamínů, např. Multivitamin.
Pokud by nepomohly ani tato opatření třeba přikročit k drastičtější metodě, a to zkrátit vrchní část zobáku. Je třeba uchopit zobák, otevřít ho a vrchní část opilovat nebo odstřihnout či seříznout, ostrým nožíkem nebo nůžkami zhruba 2-4 milimetry, ale jen po živou nezrohovatělou část zobáku, aby nedošlo k velkému krvácení. Drůbež na několik dní omezí spotřebu krmiva, ale za pár dní je po problémech.
Někdy tento stres vznikne i z nudy zvířat. Tehdy stačí zabavit je například rozházením obilí po zemi, přeseknutou řepu, nebo zavěsit nad jejich hlavy trs jetele. Drůbež se zabaví zobáním této potravy.
Všechny potřebné vitamíny, přípravky a směsi si můžete zakoupit ve specializovaných prodejnách.
Babské recept, nebo rady a zkušenosti některých chovatelů:
Na 5 litrů vody přidejte 1 polévkovou lžíci Magi. Zamíchejte a podávejte slepicím několik dní. Magi je vlastně výtažek z kostí a kopyt zvířat, takže obsahuje potřebné látky, které mohou snížit projevy kanibalismu.
Také můžete v kurníku natřít okna,skla, na modro, čímž vznikne modré světlo, které slepice vnímají jako tmu. Tím se obvykle drůbež uklidní. Také se někdy přidává do vody kuchyňská sůl na několik dní. Pozor, přidávejte jen malé množství, protože mohou být ohroženy ledviny drůbeže.